اخذ پذیرش

اخذ پذیرش

تحصیل در کانادا

حالا که تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید، از کجا باید شروع کنید؟!

  • انتخاب یک دانشگاه

مشخص کنید که دوست دارید چه رشته ای را در کدام دانشگاه ادامه دهید. راه های زیادی برای کسب اطلاعات در مورد هر کدام از دانشگاه های کانادا وجود دارد.

این موضوع بسیار مهم است که در مورد دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید  و شهری که آن دانشگاه در آن قرار دارد و مردم آن شهراطلاعات زیادی داشته باشید. شما باید مطمئن باشید که بهترین انتخاب را کرده‌اید. از پرسیدن از افراد آگاه اصلا نترسید. مطمئن شوید که به خود زمان کافی برای درخواست پذیرش و گرفتن مجوز تحصیل داده اید.

در مقاله زیر ۱۰ دانشگاه برتر کانادا معرفی شده اند.

  • تهیه و ارسال مدارک

پس از اینکه دانشگاه خود را مشخص کردید، باید مدارک مورد نیاز دانشگاه را تهیه کنید. مدارک و مراحل اخذ پذیرش از هر دانشگاه با دانشگاه دیگر فرق دارد ولی باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

آیا شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را دارید؟

در کانادا، هر دانشگاه، شرایط پذیرش خود را مشخص می کند و شما را تحت مبنای خاص خود ارزیابی می کند، اما با این حال فارغ التحصیل شدن از یک دبیرستان یا دانشگاه خوب جزو حداقل شرایط پذیرش است.

  • چه مدارکی نیاز دارید؟

شاید نیاز داشته باشید مدارک رسمی تهیه کنید، مانند ریزنمرات مقطع قبلی. شاید نیاز باشد آن ها را به فرانسوی یا انگلیسی ترجمه کنید.

  • آیا سطح زبان خوبی دارید؟!

دانشجویان بین المللی در کانادا، باید توانایی خود در یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسوی را بنابر دانشگاه موردنظر خود نشان دهند. بسیاری از دانشگاه های کانادا، یک نمره ی حداقل آزمون های بین المللی تعیین می کنند.

اگر سطح زبان خوبی ندارید، قبل از گرفتن پذیرش از دانشگاه، میتوانید در دوره های آموزش زبان که در کانادا برگزار می شود و دانشگاه یا کالج مورد نظر شما پیشنهاد میکند، شرکت کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، با ما تماس بگیرید.

  • پروسه اخذ پذیرش چگونه است؟

مراحل دریافت پذیرش در استان ها فرق می کند. در بعضی از استان ها، دانشجویان می توانند از طریق مراکزی خدمات پذیرش ارائه می دهند، اقدام کنند، اما در بعضی دیگر، باید مستقیم درخواستشان را به دانشگاه ارائه دهند. هم چنین میتوانید برای بیشتر از یک دانشگاه درخواست دهند.

  • تا چه زمانی، وقت داریم درخواست دهیم؟

مهلت پایانی درخواست پذیرش از دانشگاه ها یا همان ددلاین (Deadline) متفاوت است، اما به طور کلی، باید حداقل ۸ تا ۱۲ ماه قبل از شروع دوره اقدام کنید. شروع ترم ها عموما سپتامبر و ژانویه است. با این حال، بعضی دانشگاه ها، پذیرش های غیرمتمرکز دارند، به این صورت که ددلاین مشخص ندارند و دانشجویان می توانند در هر موقع از سال، درخواست پذیرش کنند.

  • اخذ مجوز تحصیل

به محض اینکه، نامه قبولی از دانشگاه به دستتان رسید، باید برای دریافت مجوز تحصیل اقدام کنید. البته اگر دوره شما کوتاه تر از ۶ ماه است، نیازی به این مجوز ندارید. شما باید مجوز تحصیل را قبل از ورود به کانادا تهیه کنید. برای گرفتن مجوز تحصیل میتوانید هم به صورت کاغذی و هم به صورت اینترنتی اقدام کنید. اگر میخواهید در یکی از دانشگاه ها یا موسسات استان کبک شرکت کنید، علاوه بر مجوز تحصیل باید یک گواهی پذیرش کبک از این استان دریافت کنید.

برای گرفتن مجوز تحصیل، باید نشان دهید که پول کافی برای تامین شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده که همراه شما به کانادا می آیند و هزینه های بازگشت به کشورتان دارید. در بعضی موارد باید معاینات پزشکی نیز انجام دهید تا اثبات کنید در وضعیت جسمانی خوب قرار دارید.

برای تحصیل در کانادا، باید یک فرد قانون مدار باشید که هیچ سابقه جرمی ندارد و مشکلی برای امنیت کانادا ایجاد نمی کند. به عبارتی باید گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشید.

هم چنین باید آفیسر را قانع کنید که تنها هدفتان از ورود به کانادا، تحصیل است و پس از اتمام دوره تحصیلی به کشورتان باز می گردید.

  • کار کردن همزمان با تحصیل در کانادا

از سال ۲۰۱۴، به دانشجویان بین المللی که مجوز تحصیل دارند و به صورت تمام وقت تحصیل می کنند اجازه داده شد که بدون نیاز به مجوز کار، به کار کردن بپردازند. این دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت در هفته در روزهای برگزاری کلاس ها و به طور تمام وقت در تعطیلات دانشگاهی کار کنند.

دانشجویان بین المللی که میخواهند همزمان با تحصیل کار کنند، باید شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشند. به محض اینکه این شماره را دریافت کردند می توانند شروع به کار کنند.

هم چنین دانشجویان بین المللی اجازه دارند به عنوان کارآموز یا کارورز تا زمان اتمام تحصیلاتشان کار کنند. این دانشجویان باید علاوه بر مجوز تحصیل، مجوز کار نیز داشته باشند.

  • کار کردن پس از اتمام تحصیل و اخذ اقامت دائم کانادا

برنامه مجوز کار برای فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی، به دانشجویان بین المللی که از یک دوره حداقل ۸ ماهه از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل شده اند، اجازه می دهد که در کانادا تجربه کاری کسب کنند. این برنامه، این مجوز را می دهد که به اندازه دوره تحصیلی شان در کانادا، حداکثر تا ۳ سال، کار کنند. اگر معیارهای خاصی را داشته باشند، همسر آن ها نیز می تواند یک مجوز کار آزاد دریافت کند.

این مجوز سه ساله کار و کسب تجربه کاری کانادایی، به فارغ التحصیلان کمک می کند تا از طریق سیستم اکسپرس انتری اقامت دائم کسب کنند و علاوه بر آن،  داشتن یک مدرک از کانادا، دریافت اقامت دائم را آسان تر می کند. با داشتن اقامت دائم، شما از بسیاری از خدمات اجتماعی مانند پوشش های درمانی که شهروندان کانادا نیز دارند، بهره ببرید. افرادی که اقامت دائم دارند، بعدا می توانند برای دریافت شهروندی کانادا، اقدام کنند.