اکسپرس انتری

اکسپرس انتری

سیستم Express Entry چیست؟

اکسپرس انتری یک سیستم گزینش است، که برای انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا توسط دولت کانادا اجرا می شود. این سیستم درخواست های متقاضیان مهاجرت به کانادا را در  ۴ برنامه  Federal Skilled Worker، Federal Skilled Trade،Canadian Experience Class  و قسمتی از برنامه هاس استانی موسوم به PNP  بررسی می کند.

تحت این سیستم، متقاضی برای مهاجرت به کانادا به شرط داشتن شرایط یکی از این برنامه های ۴ گانه نام خود را اعلام می کند که به آن(EOI ) Expression of Interestمی گویند. متقاضیان اطلاعات کلی در مورد مهارت ها، تحصیلات و سابقه کاری خود را ثبت می کنند و وارد  Express Entry Pool (به عبارتی مجموعه متقاضیان) می شوند. سپس توسط سیتم رتبه بندی موسوم به( CRS )  Comprehensive Ranking System یک امتیاز برای آن ها مشخص می شود و با فواصل منظم، متقاضیان با بالاترین امتیاز از مجموعه متقاضیان توسط دولت فدرال، دولت های استان های کانادا (به جز کبک) و کارفرمایان انتخاب می شوند و برای برنامه مهاجرتی انتخابی خود دعوتنامه دریافت می کنند.

بیان ساده :

اگر میخواهید به کانادا مهاجرت کنید، باید از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام کنید. یک پروفایل ایجاد می کنید، اطلاعات خود را ثبت کرده و برایتان امتیاز محاسبه می شود. اگر امتیاز خوبی داشته باشید، دعوت نامه دریافت خواهید کرد و پس از آن می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

بیان ساده تر :

از مشاورین ما در موسسه حقوقی و بین المللی پارسا راهنمایی بگیرید.

مراحل درخواست از طریق اکسپرس انتری

اولین مرحله برای ارائه درخواست از طریق اکسپرس اینتری، ایجاد پروفایل به صورت آنلاین   در وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا است. به این مرحله Expression of Interest می‌گویند. رزومه‌ها یا همان پروفایل‌‌های متقاضیان مهاجرت اقتصادی که با روش اکسپرس اینتری درخواست خود را ارائه می‌کنند، در بانک اطلاعات متقاضیان که EOI Pool نام دارد ذخیره می‌شود. امتیاز متقاضیان در این بانک بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مهارت زبانی و از ۱۲۰۰ محاسبه می‌شود. سیستم امتیازبندی جدید یا Comprehensive Ranking اخیرا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ تغییراتی کرده است که بر اساس آن، داشتن خواهر یا برادری که اقامت دائم کانادا را داشته باشند و همین‌طور مهارت بالا در زبان فرانسوی امتیاز محسوب می‌شود. اگر امتیاز کسب شده در این مرحله بالای ۴۱۵ باشد، می‌توان گفت که شانس متقاضی برای گرفتن دعوت نامه شانس خوبی است.

پس از اینکه پروفایل متقاضی در EOI Pool ثبت شد، کارفرماهای کانادایی، دولت فدرال و دولت استان‌ها به جز کبک، می‌توانند از بین افراد واجد شرایط برای افرادی دعوت‌نامه یا ITA ارسال کنند. بسته به رشته تحصیلی متقاضی و امتیاز او، شانس ارسال دعوت‌نامه بیشتر می‌شود و به محض دریافت دعوت‌نامه، ۶۰۰ امتیاز به امتیازهای قبلی متقاضی اضافه‌ می‌شود. حداکثر زمانی که یک پروفایل می‌تواند در Pool بماند و شانس خود را برای دریافت دعوت‌نامه امتحان کند، ۱۲ ماه است. پس از گذشت این ‌مدت زمان، مجددا باید در این سیستم ثبت‌نام کند. پس از دریافت دعوت‌نامه، متقاضی ۹۰ روز فرصت دارد که تقاضای خود را به‌صورت آنلاین ثبت کند. در غیر این‌صورت دعوت‌نامه او لغو می‌شود و مجددا باید در Pool منتظر دعوت‌نامه دیگری باشد. به همین خاطر بهتر است که پس از ایجاد پروفایل برای جمع‌آوری مدارک مورد نیاز خود اقدام نمائید.

اینکه تمام اطلاعات وارد شده در پروفایل متقاضی صحیح باشد به عهده خود او است و در صورتی که اطلاعات غلط، به عمد یا غیر عمد، در این سیستم ثبت شود، تا ۵ سال اجازه درخواست هر نوع ویزا از شخص گرفته می‌شود.

نحوه امتیاز دهی در سیستم اکسپرس اینتری

برای محاسبه دقیق امتیازتان در سیستم اکسپرس انتری، لازم است که سوالات را یکی پس از دیگری کاملا صادقانه و دقیق پاسخ دهید. این سوالات درباره سن شما و همسرتان و همچنین مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مدرک زبان معتبر هر دوی شما هستند و جالب است که بدانید اگر شما در پاسخ به سوال «آیا مدرک آزمون معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی شما کمتر از ۲ سال گذشته گرفته شده است؟»، خیر باشد، سوالات بعدی نمایش داده نمی‌شوند و سیستم به شما می‌گوید که نمی‌توانید در این برنامه شرکت کنید. اگر تا انتها پیش بروید و به تمام سوالات پاسخ دهید، در نهایت مجموع امتیازات شما با جزئیات نمایش داده می‌شود.

روش اکسپرس انتری برای مهاجرت تخصصی به بعضی استان‌های کانادا هم کاربرد دارد. اما برای مهاجرت تخصصی به استان کبک، نمی‌توان از این روش استفاده کرد.

آیا من هم میتوانم برای اقامت از طریق سیستم اکسپرس انتری درخواست دهم؟

به طور کلی می توان گفت که هیچ محدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد و همه افراد می توانند درخواست بدهند.به این شرط که در یکی از برنامه های نیروی متخصص، فنی و حرفه ای و یا تجربه کانادایی قرار گیرد.

سیستم امتیاز بندی چگونه است؟

سیستم امتیازبندی در Express Entry به نسبت پیچیده است.

هر فرد می تواند تا ۱۲۰۰ امتیاز در این سیستم کسب کند.

امتیاز بندی در سه دسته فاکتور تعریف شده است شامل:

  • فاکتور سرمایه انسانی اولیه (Core Human Capital Factors) که شامل سن ، سطح تحصیلات ، سطح زبان و میزان سابقه کار کانادایی است. که در آن افراد مجرد می توانند حد اکثر ۵۰۰ امتیاز و افراد غیر مجرد ۴۶۰ امتیاز و ۴۰ امتیاز نیز همسر متقاضی می تواند داشته باشد.
  • فاکتور قابل انتقال بودن مهارت (Skill Transferability Factors) که متقاضی می تواند در آن حداکثر ۱۰۰ امتیاز کسب کند و شامل ترکیبی از فاکتورهایی است که در بالا به آن اشاره شد:
  • متناسب با ترکیب سطح زبان و سطح تحصیلات متقاضی میتواند تا ۵۰ امتیاز دریافت کند.
  • متناسب با ترکیب سطح زبان و سابقه کار غیر کانادایی متقاضی میتواند ۵۰ امتیاز دریافت کند.
  • متناسب با ترکیب سابقه کار کانادایی و سابقه کار غیر کانادایی متقاضی میتواند تا ۵۰ امتیاز دریافت کند.
  • متناسب با ترکیب داشتن گواهی صلاحیت شغلی استان با سطح زبان متقاضی میتواند تا ۵۰ امتیاز دریافت کند.
  • فاکتور دارا بودن گواهی PNP از یکی از استانها و یا داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر در کانادا که هر یک از این شرایط می تواند به متقاضی ۶۰۰ امتیازبدهد.

برای قبولی در برنامه Express Entry به چه امتیازی نیاز داریم؟

از آنجا که Express Entry یک برنامه رقابتی است، در هر دوره امتیاز افرادی که قبول شده اند متفاوت است.

آنچه در تحلیل ها واضح است در چندین دوره گذشته امتیاز قبولی Express Entry زیر ۵۰۰ بوده است.پس اگر شما بتوانید فقط یک پیشنهاد شغلی معتبر که در بالا به آن اشاره شده دریافت کنید با دریافت ۶۰۰ امتیاز میتوانید به احتمال قریب به یقین در این سیستم پذیرفته شوید.

برای کسب اطلاعات در زمینه آخرین دوره های پذیرش اکسپرس انتری، اینجا کلیک کنید.

اگر سوالی در این زمینه دارید، به بخش پرسش های متداول اکسپرس انتری مراجعه کنید.

اگر سوالتان را در بخش پرسش های متداول پیدا نکردید، با مشاورین موسسه حقوقی و بین المللی پارسا تماس بگیرید.