تحصیل در مدارس

تحصیل در مدارس

تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان کانادا

مدارس کانادا در یک دسته بندی کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • مدارس دولتی
 • مدارس خصوصی
 • مدارس شبانه روزی

هر یک از این مدارس ویژگی‌های خاص خود را دارند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

 • مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی در کانادا با بودجه فدرال و بر اساس قوانین استانی اداره می‌شوند.

تحصیل در این مدارس برای فرزندان شهروندان کانادایی و یا دارندگان اقامت دائم کانادا رایگان است اما دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید شهریه پرداخت کنند.

در خصوص اهمیت مدارس دولتی در کانادا همین نکته بس که گرانقیمت‌ترین محله‌ها در ایالت‌های مختلف کانادا، محله‌هایی هستند که مدارس معتبر و مشهور دولتی دارند.

نظارت بر این مدارس از طریق انجمن‌های استانی صورت می‌گیرد و انجمن اولیا و مربیان موسوم به (PAC) مسئولیت جمع‌آوری اعتبار برای خرید تجهیزات آموزشی را بر عهده دارند.

 • مدارس خصوصی در کانادا

مدارس خصوصی در کانادا نوع دیگری از مدارس روزانه در این کشور محسوب می‌شوند که چه از نظر ساختار و چه از منظر نحوه آموزش با مدارس دولتی تفاوت‌های بنیادین دارند. مهمترین تفاوت مدارس خصوصی در کانادا با مدارس دولتی، پولی بودن آنهاست. تفاوتی نمی‌کند شهروند کانادایی باشید و یا کارت دائم این کشور در کیف پولتان باشد. برای تحصیل فرزندانتان در مدارس خصوصی و یا غیر انتفاعی کانادا باید شهریه پرداخت کنید.

تفاوت برجسته دیگر مدارس خصوصی کانادا با مدارس دولتی، سخت‌گیری بیشتر و هدفمند بودن آموزش در آنهاست. به بیان دیگر سیستم آموزشی مدارس خصوصی به گونه‌ای است که با ارائه حجم بالای تکالیف با هدف هموار ساختن مسیر ورود به دانشگاه فشار مضاعفی بر دانش آموز وارد می‌کنند.
اخذ پذیرش تحصیلی مدارس خصوصی در کانادا کمی دشوارتر از مدارس دولتی است.

مدارس خصوصی در کانادا هر یک بسته به استان و امکانات خود فلسفه آموزشی مختص به خود دارند و برای مثال برخی از آنها بر هنر و موسیقی متمرکزند و برخی دیگر بر تقویت مهارت‌های هوش اجتماعی تاکید دارند.

 • مدارس شبانه روزی در کانادا

مدارس شبانه روزی در کانادا، مدارسی هستند که محصلین کل سال تحصیلی را در داخل مدرسه اقامت دارند. دانش‌آموزان مدارس شبانه روزی در کانادا عموما تنها آخر هفته‌ها و یا در تعطیلات آخر سال به خانه بازمی‌گردند. دانش آموزان مدارس شبانه روزی در کانادا طول روز را در سر کلاس و شبها در خوابگاه زندگی می‌کنند که البته این خوابگاه‌ها از استانداردهای بسیار بالایی نیز برخوردار است.

بیشتر مدارس خصوصی کانادا از نوع شبانه روزی هستند که امکانات و شرایط ویژه‌ای را برای دانش آموزان فراهم می‌کنند و از آنجایی که مربیان و معلمان نیز بعد از پایان ساعات درس در کنار دانش آموزان می‌مانند محصل را در تمام طول سال تحت نظارت و برنامه‌ای مشخص حفظ می‌کنند.

 • آنچه مهمترین مزیت مدارس شبانه روزی در کانادا محسوب می‌شود، بی‌تردید تقویت روحیه زندگی گروهی و بالا بدن سطح سازگاری و زندگی اجتماعی است. دانش آموزان در اینگونه مدارس برای زندگی در اجتماع آماده می‌شوند و زندگی گروهی با تمای الزامات و محدودیت‌هایش را می‌آموزند.
 • یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا،فراگیری و تقویت سریع زبان انگلیسی و فرانسه است. همانطور که می‌دانید کانادا کشوری با دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسه است و تحصیل در مدارس کانادا، فرصتی مناسب برای تقویت این دو زبان خواهد بود.
 • مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا از سن ۵ سالگی آغاز و تا ۱۷ سالگی ادامه خواهد داشت و مجموعا ۱۲ پایه تحصیلی را در بر می‌گیرد.

 • ابتدایی (پایه ۱ تا ۶ از ۶ تا ۱۱ سال)
 • راهنمایی (Junior Secondary ) پایه ۷ تا ۹ از ۱۲ تا ۱۴ سال
 • دبیرستان (Senior Secondary ) پایه ۱۰ تا ۱۲ از ۱۵ ال ۱۷ سال

تحصیل در مدارس کانادا به صورت اجباری از ۶ سالگی آغاز و در ۱۷ سالگی و پایان مقطع دبیرستان به پایان می‌رسد که در اصطلاح به آن مقاطع تحصیلی پایه گفته می‌شود.

فارغ التحصیلان مقاطع پایه از ۱۸ سالگی تحصیل در کالج و یا دانشگاه‌های کانادا را آغاز می‌کنند.

 • هزینه تحصیل در مدارس کانادا

همانطورکه اشاره شد تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزان خارجی همراه با شهریه خواهد بود.

 • شهریه مدارس دولتی کانادابسته به رتبه بندی علمی و رفاهی آنها ۱۳ تا ۱۵ هزار دلار در سال است.
 • شهریه مدارس خصوصی روزی کاناداتا ۳۵ هزار دلارهم خواهد رسید.
 • شهریه مدارس شبانه روزی کانادانیز بسته به نوع مدرسه، امکانات و فوق برنامه‌های موجود گاها تا ۶۰ هزار دلار در سال نیز می‌رسد.

نکته: به این مبالغ باید، هزینه‌های جاری زندگی در کانادا که بسته به سبک زندگی هر فرد متفات خواهد بود نیز اضافه کرد.

 • شرایط تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در کانادا مواردی را در بر می‌گیرد که متقاضی می‌بایست برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا و سپس ویزای تحصیلی کانادا دارا باشد. برای ثبت نام در مدارس کانادا نیاز به مدرک زبان (انگلیسی و فرانسه) نیست و در صورت نیاز دوره‌های زبان برای دانش آموزان خارجی برگزار خواهد شد. شرایط تحصیل در مدارس کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • داشتن حداقل ۴ سال سن (شروع از پیش دبستانی)
 • در صورت اشتغال به تحصیل متقاضی در هر مقطع سنی، ارائه سوابق تحصیلی و توصیه نامه (Recommendation Letter)
 • تمکن مالی مناسب والدین برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی فرزند در کانادا
 • اخذ ویزای تحصیلی
 • داشتن قیم یا Custodian در کانادا

نکته مهم در اخذ پذیرش تحصیلی برای تحصیل در مدارس کانادا این است که عموما سابقه تحصیلی و ریز نمرات تاثیر چندانی در پذیرش دانش آموز نخواهند داشت و تمکن مالی والدین مهمترین عامل در پذیرش و یا رد درخواست خواهد بود. البته برخی مدارس خصوصی به سابقه تحصیلی دانش آموز اهمیت داده و بطور کل اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس خصوصی اندکی دشوارتر خواهد بود.

همانطور که چندین بار در این نوشتار اشاره شد، پذیرش تحصیلی کانادا و ویزای تحصیلی کانادا دو مرحله لازم و ملزوم هستند که هیچ یک به تنهایی ارزشی نداشته و ادامه تحصیل در مدارس کانادا را جواز نخواهد داد. به بیان دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا خواهید داشت و پذیرش تحصیلی کانادا بدون ویزای تحصیلی نیز اساسا بی‌ارزش خواهد بود.

 • اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزندان در مدارس کانادا

درست از زمانی که تصمیم اولیه برای اعزام دانش آموزان به کانادا برای ادامه تحصیل در خانواده‌ای طرح می‌شود مهمترین نگرانی شرایط زندگی و امکان همراهی والدین با فرزندان در کانادا خواهد بود. اینکه فرزندان در شرایطی می‌بایست در کانادا زندگی کنند و نحوه نظارت بر آنها بر چه اساس و در چه حدی خواهد بود، مهمترین پرسش و دغدغه والدین در مسیر تحصیل در مدارس کانادا است.

از سوی دیگر این نگرانی در مقاطع بالاتر تحصیل نیز وجود دارد و بسیاری تاکید دارند همسر و یا فرزندانشان در دوران تحصیل در کنارشان باشند. دریافت ویزای همراه برای والدین، همسر و فرزندان محصلین و دانشجویان در کشور کانادا یکی دیگر از خدمات هلدینگ نیلگام در زمینه ویزای کانادا است.

از دو طریق می‌توان برای ویزای همراه کانادا اقدام کرد:

 • ویزای توریستی یا Temporary Resident Visa: ویزای توریستی کانادا همزمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه و یا مدرسه ارسال می‌شود، والدین دانش آموز و یا دانشجو می‌توانند ویزای همراه کانادا را با اعتباری ۶ ماهه دریافت نمایند. همچنین در این نوع ویزا که به آن ویزای TRV گفته می‌شود در صورتیکه یکی از والدین دارای ویزای کار یا تحصیل در کانادا باشد، فرزندان آنها برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارایه نامه قبولی از مدارس را ندارند و میتوانند بدون مشکل برای ویزای کانادا درخواست کنند.
 • ویزای اجازه کار (OPEN WORK PERMIT ) اگر متقاضی در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های معتبر کانادا به صورت تمام وقت پذیرفته شده باشد یا در حین تحصیل باشد، همسر وی می‌تواند برای ویزای کار اقدام نماید. این ویزا به همسر متقاضی این اجازه را خواهد داد که به صورت تمام‌ وقت و بدون نیاز به دریافت مجوز درکانادا کار یا تحصیل کند. برای این نوع ویزا می‌توان همزمان با درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد و یا پس از پذیرش تحصیلی و استقرار یکی از زوجین در کانادا برای همسر وی اقدام درخواست ویزای

”توانایی مالی والدین جهت حمایت مالی برای تحصیل در کانادا الزامی می باشد.“

برخی مدارس علاوه بر مدارک بالا قبل از پذیرش نهایی یک مصاحبه تلفنی یا اینترنتی یا یک تست از دانش آموز می گیرند. همچنین برخی مدارس نیز پس از پذیرش برای ارزیابی اولیه دانش آموز جهت ادامه تحصیل تست زبان انگلیسی و ریاضی از او می گیرند.

 

 • زندگی دانش آموز در کانادا:

زندگی دانش آموز در دبیرستان های کانادا می تواند به چند حالت باشد:

 • زندگی در خوابگاه های دبیرستان های بین المللی
 • زندگی به همراه خانواده ای کانادایی (homestay): لازم به ذکر است که خانواده هایی می توانند دانش آموز را در خانه خود نگهداری کنند که تاییده ها و مجوزهای لازم را از طرف آموزش و پرورش آن ایالت کسب کرده باشند.
 • زندگی در کنار یکی از فامیل های دانش آموز

به طور کلی قبل از ورود دانش آموز به کانادا، یک نفر باید قیومیت او را به عهده بگیرد. قیم دانش آموز مسئولیت رسیدگی به وضعیت تحصیلی و اقامتی دانش آموز را به عهده می گیرد.

”لازم به ذکر است که والدین دانش آموز نمی توانند به دلیل تحصیل فرزند خود در کانادا ویزای دائم یا اقامت دائم از کانادا بگیرند. اما می توانند با استفاده از ویزای توریستی گه گاه به فرزند خود سربزنند.“