تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا 1

تحصیل در کانادا

در حال حاضر، بیش از ۴۰۰،۰۰۰ دانشجوی بین المللی در کانادا تحصیل می کنند. افرادی که تحصیل در کانادا را انتخاب می کنند نه تنها از مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا لذت می برند، بلکه در مسیری قرار می گیرند که هم  فرصت های شغلی بهتری پیدا می کنند و هم می توانند شهروند کانادا بشوند.

مسیر تحصیل تا اقامت در سه کلمه خلاصه می شود:

یاد بگیر، درآمد کسب کن، بمان!

حال ببینیم چگونه میتوانیم این کارها را انجام دهیم.

یاد بگیر!

بسیاری از دانشجویان بین المللی از میان مقاصد تحصیلی مانند ایالات متحده، انگلستان، استرالیا و فرانسه، کانادا را انتخاب می کنند چرا که کانادا، در کنار تحصیل مزایایی دارد که در هیچ کجای جهان یافت نمی شود مثلا :

 • دانشجویان بین المللی در کانادا در طول دوران تحصیل خود می توانند تا ۴۰ ساعت در هفته و در تعطیلات دانشگاه به طور تمام وقت کار کنند.
 • شهریه های دانشگاهی حتی برای دانشجویان بین المللی معمولا کمتر از سایر کشور هاست.
 • همسر دانشجو هم احتمالا بتواند همراه خود دانشجو به کانادا بیاید. نه تنها این، بلکه بتواند یک مجوز کار آزاد نیز دریافت کند که به آن ها اجازه می دهد به هر تعداد ساعتی و برای هر کارفرمایی کار کنند.
 • دانشجویان بین المللی می توانند فرزندان خود را به همراه خود بیاورند، و فرزندان میتوانند در در مقاطع ابتدایی و راهنمایی در یکی از مدارس کانادا بدون نیاز به مجوز تحصیل درس بخوانند.
 • بزرگترین شهرهای کانادا، بنا بر رتبه بندی سایت QS World University Rankings جزء بهترین شهرهای دانشجویی هستند. در این رتبه بندی، مونترال بهترین شهر دانشجویی در جهان شناخته شد و شهرهای ونکوور و تورنتو با فاصله کمی پس از آن قرار دارند.
 • فارغ التحصیلان می توانند تا ۳ سال پس از فارغ التحصیلی مجوز کار پس از فراغت دریافت کنند (در قسمت “درآمد کسب کن” در این زمینه بیشتر صحبت خواهیم کرد) .
 • به جای اینکه فارغ التحصیلان پس از فارغ التحصیلی با درهای بسته رو به رو شوند که در بعضی از کشورها اتفاق می افتد، در کانادا، راه برای دریافت اقامت دانشجویان هموارتر می شود (در قسمت “بمان” در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد).
 • پروسه اخذ تابعیت کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا روز هایی که تحت مجوز تحصیل در کانادا اقامت داشتند را در روزشمار اقامتشان برای دریافت شهروندی حساب کنند.

خوب به نظر می رسد، این طور نیست؟ اما توجه داشته باشید که این موضوع یک امر دو طرفه است، دانشجویان نیز باید مراحلی را طی کنند تا از این مزایا بهره مند شوند.

دوره آموزشی مناسب خود را پیدا کنید.

هزاران موسسه برای انتخاب وجود دارد. شاید در حال حاضر بدانید که می خواهید در کدام زمینه تحصیل کنید، یا شاید اولویتتان بر اساس دانشگاه و محل آن است.

مطمئن شوید که دانشگاه موردنظرتان اجازه پذیرش دانشجوی بین المللی دارد. متقاضی مجوز تحصیل باید یک نامه پذیرش از دانشگاه دارای مجوز پذیرش دانشجوی بین المللی داشته باشد. یک موسسه مجوز دار، موسسه ای است که از دولت یا استانداری اجازه دارد دانشجوی بین المللی پذیرش کند.

پذیرش بگیرید.

قدم بعدی، دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر است. متقاضیان تحصیل، باید ددلاین ها، سطح زبان موردنیاز  و سایر الزامات پذیرش را در نظر داشته باشند.

نامه پذیرش

داشتن یک نامه پذیرش از یک موسسه دارای مجوز پذیرش دانشجوی بین المللی، الزامیست. بدون داشتن این نامه شما نمی توانید مجوز تحصیل دریافت کنید.

مجوز تحصیل چیست؟

این مجوز توسط وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می شود که به شما اجازه می دهد در دوره آموزشی انتخابی خود تحصیل کنید.

درآمد کسب کنید!

اقتصاد کانادا رو به رشد و توسعه است. به عنوان فردی که کانادا را برای تحصیل انتخاب کردید، می توانید عضوی از اقتصاد آن باشید.

همانطور که در بالا ذکر شد، دانشجویان بین المللی میتوانند قبل از فارغ التحصیلی وارد بازار کار کانادا شوند. این کار به آن ها اجازه می دهد تا تا درآمد کسب کنند، تجربه کاری کانادایی خوبی کسب کنند و ارتباطات حرفه ای ایجاد کنند که منجر به فرصت های شغلی در آینده می شود.

بزرگترین فرصت کسب درآمد از طریق مجوز کار پس از فراغت است. این مجوز یک مجوز کار آزاد است که به فارغ التحصیلان اجازه می دهد تا سقف سه سال برای کارفرمایان کانادایی در هر جا از کشور کار کنند. این مجوز یک فرصت فوق العاده را برای زندگی طولانی مدت در کانادا فراهم میکند.

بمان!

در برنامه ی مهاجرتی چندسال آینده ی کانادا که در سال ۲۰۱۷ اعلام شد، احمد حسین، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد که “دانشجویان بین المللی و فارغ التحصیلان بهترین گزینه ها برای اعطای اقامت دائم هستند زیرا آن ها با جامعه کانادا مانوس شده اند. آن ها کشور ما را خوب می شناسند، زبان ما را آموخته اند و تجربه کار نیز دارند. از این رو ما مطمئنیم که با ما هماهنگ و عجین خواهند شد.”

اما چگونه؟ تحت سیستم ها و برنامه های اقتصادی و مهاجرتی کانادا، دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی از مزایای خوبی برخوردارند.

اکسپرس انتری

اکسپرس انتری، سیستمی است که وزارت مهاجرت کانادا ایجاد کرده تا بتواند از میان متقاضیان، بر اساس ویژگی های آنان، افراد واجد شرایط را برای دریافت اقامت دائم انتخاب کند. ۳ راه برای ورود به مجموعه متقاضیان وجود دارد:

 • برنامه سابقه کانادایی (Canadian Experience Class)
 • برنامه نیروهای متخصص (Federal Skilled Worker Class)
 • برنامه نیروهای کسب و کار (Federal Skilled Trades Class)

آیا میخواهید بدانید که میتوانید به کانادا مهاجرت کنید؟!

اولین قدم تکمیل فرم ارزیابی موسسه حقوقی و بین المللی پارسا است.

برای تکمیل فرم اینجا کلیک کنید.