روش‌های اقامت ارزان در کانادا برای تحصیل

روش‌های اقامت ارزان در کانادا برای تحصیل

از بررسی های مهمی که پیش از اقدام برای تحصیل در خارج از کشور باید انجام داد، بررسی هزینه های تحصیل در کشور مقصد است. باید بدانید که بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیل پس از شهریه دانشگاه، هزینه سکونت است. هزینه ی سکونت به پارامترهای زیادی بستگی دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

دانشگاه و شهر محل تحصیل در تعیین نوع محل سکونت و هزینه‌های آن تاثیرگذار خواهد بود. شما با توجه به سبک زندگی و میزان مبلغی  که در اختیار دارید گزینه‌های زیادی برای اقامت در کانادا خواهید داشت.

الف) اقامت داخل دانشگاه  On-campus

در بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، محل اقامتی در داخل محوطه یا در نزدیکی دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته می شود. بیشتر دانشجویان سال اولی،در اقامت‌گاه‌های داخل دانشگاه زندگی می کنند. پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه کانادایی می‌توانید نسبت به رزرو محل اقامت خود در داخل دانشگاه اقدام نمایید.عموما رزرو به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت دانشگاه امکان‌پذیر است. خوابگاه های دانشجویی فضاهایی مانند آشپزخانه و حمام، حالت اشتراکی دارند. بسیاری از این خوابگاه دارای سلف با برنامه غذایی مشخص هستند. همچنین دسترسی به اینترنت نیز عموما رایگان است. ویژگی مثبتی که خوابگاه های داخل دانشگاه دارند این است که نیازی به صرف وقت و هزینه‌ای برای صرف رفت‌و‌آمد بین محل سکونت و دانشگاه نیست.هم چنین در خوابگاه های دانشجویی به کتابخانه دانشگاه دسترسی دارید، میتوانید راحتتر دوستان جدید پیدا کنید و با محیط سریعا سازگار شوید.

متوسط هزینه اقامت On-campus در طول یک سال تحصیلی ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا است.

ب)خوابگاه یا Residence/Dormitory

خوابگاه‌های دانشجویی به طور معمول در محلی بسیار نزدیک به دانشگاه احداث می شوند تا رفت‌وآمد دانشجویان به سهولت انجام شود. برخی فضاها مانند حمام و آشپزخانه به طور اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمنا اتاق‌های خوابگاه فقط برای پسران یا فقط برای دخترها قابل استفاده است. در خوابگاه دانشجویی دائما با افراد هم‌سن و هم هدف در ارتباط خواهید بود که ویژگی مهمی است.

ج)خانه‌های شهری Townhouses

یکی دیگر از گزینه های سکونت دانشجویی در کانادا  خانه‌های شهری یا  Townhouses هستند. این خانه‌ها معمولا ۳ تا ۶ اتاق خواب دارند که هر کدام از اتاق‌ها برای یک نفر است. این نوع اقامت معمولا برای دانشجویان سال دوم به بعد در نظر گرفته می‌شود.

د)اقامت خارج از دانشگاه Off-Campus

نیاز به آزادی و استقلال بیشتر، تمایل به زندگی در یک محله جدید و آشنایی با افراد جدید از جمله دلایل دانشجویان برای اقامت در خارج دانشگاه محسوب می‌شود. ضمن این که گاهی اوقات ظرفیت خوابگاه های داخل دانشگاه کم بوده و در نتیجه تعدادی از دانشجویان موفق به رزرو کردن آن نمی شوند و به اجبار در خارج از دانشگاه ساکن می‌شوند.

هزینه اجاره یک خانه بر اساس شهر محل تحصیل، محله مورد نظر برای سکونت و نوع مسکن انتخابی دارای تفاوت خواهد بود. متوسط هزینه اجاره یک سوئیت یا آپارتمان، ماهانه بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کانادا است.

در صورتی که می‌خواهید هزینه اقامت خود را کمتر کنید می‌توانید با یک یا چند نفر دیگر به صورت اشتراکی یک خانه را اجاره کنید. در حال حاضر سایت‌هایی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید همخانه پیدا کنید.

هـ)اقامت در خانه یک خانواده کانادایی Homestay

یکی دیگر از روش‌های اقامت ارزان در کانادا زندگی با یک خانواده کانادایی است که اصطلاحا Homestay یا Host Family نامیده می‌شود. در این شیوه، دانشجو در خانه یک خانواده زندگی خواهد کرد. زندگی یک دانشجو با یک خانواده کانادایی باعث می شود تا سریعتر با فرهنگ کانادایی آشنا و با محیط این کشور سازگار شود. ضمن این که این موضوع موجب تقویت زبان نیز خواهد شد. در این نوع سبک زندگی امکاناتی نظیر یک اتاق دنج مبله، وعده‌های غذایی و امکان مشارکت در فعالیت‌های خانوادگی و اجتماعی را خواهد داشت. هم چنین امکانات دیگری مانند اینترنت نیز در اختیار دانشجو قرار خواهد گرفت.

هزینه اقامت در خانه یک خانواده میزبان بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا در ماه بوده و علاوه بر آن شامل یک پرداخت اولیه به مبلغ ۲۰۰ دلار کانادا نیز می‌گردد.