شهریه دانشگاه‌ها

شهریه دانشگاه‌ها

بررسی شهریه دانشگاه و هزینه ی زندگی در کانادا

کانادا یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای تحصیل در دنیاست. بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان، برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا، در رقابت هستند. کیفیت بالای آموزش و زندگی در این کشور، امنیت بالای آن و بسیاری از عوامل دیگر روز به روز به تعداد متقاضیان تحصیل به این کشور اضافه می کند.

در این مقاله به روز ترین اطلاعات از این هزینه ها در اختیار شما قرار می گیرد.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های کانادا در دوره کارشناسی به طور میانگین حدود ۲۵۰۰۰ CA$ سالیانه است.

این مقدار برای رشته های علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی و کشاورزی ارزانتر و حدود ۲۲۰۰۰ CA$ سالیانه است.

برای رشته معماری ۲۵۰۰۰CA$  و برای رشته حقوق ۳۰۰۰۰ CA$ سالیانه میباشد. رشته حقوق معمولا برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری است اما امکان دارد در استان مورد نظر شما دوره کارشناسی آن نیز ارائه شود.

برای رشته های فیزیک، شیمی و نجوم، علوم کامپیوتر، ریاضیات و رشته های مهندسی ۳۰۰۰۰ CA$ سالیانه است.

شهریه دانشگاه در دوره های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکترا) به طور میانگین سالیانه ۱۶۰۰۰ CA$ است.

این مقدار برای رشته های علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی و کشاورزی مقداری بین  ۱۳۰۰۰ CA$ تا ۱۴۰۰۰ CA$ سالیانه است.

برای رشته حقوق حدود ۱۶۰۰۰ و برای رشته های فیزیک، شیمی و نجوم، علوم کامپیوتر، ریاضیات و رشته های مهندسی ۱۵۰۰۰CA$  تا ۱۸۰۰۰ CA$  برآورد می شود.

حال به سراغ رشته های پزشکی و پیراپزشکی می رویم.

هزینه رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ CA$ در سال است.

اما دوره MBA چه در کانادا و چه در کشورهای دیگر جزو پرهزینه ترین دوره هاست و شهریه سالانه آن برای دوره پاره وقت که دوسال به طول می انجامد حدود ۶۰۰۰۰ CA$و دوره تمام وقت آن حدود ۴۰۰۰۰ CA$ است. اگر بخواهید دوره MBA را در مدرسه کسب و کار Kellogg- Schulich بگذرانید باید شهریه حدود ۱۲۰۰۰۰۰ CA$ بپردازید.

تا اینجا شهریه دانشگاه ها را بر اساس رشته ها بررسی کردیم. اکنون زمان آن رسیده است که به مقایسه ی شهریه ها و هزینه های زندگی در شهرهای مختلف بپردازیم. لازم به ذکر است که هزینه ها برای یک سال به صورت تخمینی در نظر گرفته شده اند.

دانشگاه های مک گیل در مونترآل، تورنتو در اونتاریو و بریتیش کلمبیا در ونکوور، از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی دانشگاه های کانادا هستند. از میان این سه استان، اونتاریو گران تر از بقیه است. به این صورت که شهریه دانشگاه برای مقطع کارشناسی، حدود ۳۵۰۰۰ CA$ و برای تحصیلات تکمیلی ۲۲۰۰۰ CA$ است.در شهر مونترآل شهریه ها برای دوره کارشناسی، ۲۲۰۰۰ CA$ و برای تحصیلات تکمیلی ۱۵۰۰۰ CA$ در نظر گرفته  میشود. در بریتیش کلمبیا، به طور حدودی، برای دوره کارشناسی، ۲۵۰۰۰ CA$ و برای مقاطع بالاتر ۱۷۰۰۰ CA$ شهریه دریافت می شود.

از میان تمامی استان های کانادا، استان نیوفاندلند و لابرادور ارزانترین شهریه ها دریافت می شود. برای مقطع کارشناسی، ۱۲۰۰۰ CA$ و برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا ۴۰۰۰ CA$ شهریه دریافت می شود.

حال به بررسی و مقایسه هزینه های زندگی میپردازیم. هزینه ی زندگی، شامل خوراک، پوشاک، اجاره مسکن، رفت و آمد و… در نظر گرفته شده است. برای هزینه های زندگی، در شهر مونترآل حداقل ۱۱۰۰۰ CA$ سالانه در نظر بگیرید. ولی این مقدار شاید کم باشد و مقدار واقعی هزینه ها حدود ۱۲۰۰۰ CA$ است. هزینه ی زندگی برای بریتیش کلمبیا ۱۵۰۰۰ CA$ و ونکوور مقداری بین ۱۵۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ CA$ است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شهریه سایر دانشگاه های کانادا، هزینه های تحصیل، هزینه های  زندگی و هزینه های دریافت ویزای تحصیلی با مشاورین موسسه حقوقی و بین المللی پارسا در ارتباط باشید.