مهاجرت به کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است. نام کانادا از واژه ی سرخ‌پوستی Kanata به معنی «دهکده» یا «سرپناه» می‌آید.

کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها، حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است.

بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو ، مونترآل و ونکوور هستند. کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در مرز این کشور با ایالات متحده قرار دارد.پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است.

بر پایه آمار ۲۰۱۱ تعداد ۱۶۳٬۲۹۰ نفر با تبار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند. با افزودن لایحه ی الحاقی قانون اساسی که در روز اول جولای سال ۱۸۶۷ به تصویب رسید، استقلالش را از بریتانیای کبیر اعلام کرد. این روز به نام روز کانادا ثبت شد. نوع حکومت کانادا، پادشاهی قراردادی (مشروطه) فدرال، همراه با نظام پارلمانی است. در سطح فدرال، زبان‌های رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی در سطح یکسان است.

جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا، بیش از سی و پنج میلیون و پنجاه و شش هزار نفر است. حدود چهار پنجم مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از ۱۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌کنند. زبان فرانسوی به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند. نظام آموزشی و ساختار آن در ایالات و قلمروهای کانادا به کلی با یکدیگر متفاوت‌اند. اما به‌طورکلی می‌توان گفت نظام آموزشی کشور کانادا از یک دوره پیش‌دبستانی با مدت زمانی ۱ تا ۲ سال؛ مقطع آموزش ابتدایی با مدت زمان ۵ تا ۸ سال و مقطع آموزش متوسطه، تا پایان پایه ۱۲ تحصیلی، متشکل شده‌است.

کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچونخودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جملهگندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.

این کشور از نظر صنعت و فناوری، کشوری پیشرفته‌است که سیستم اقتصادی آن به شدت به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به ایالات متّحده وابسته است، به نحوی که باعث شده این کشور رابطه ی اقتصادی پیچیده و بلندمدتی را با این کشور داشته باشد، وابستگی این کشور به بخش منابع طبیعی گران‌بهایش نیز بسیار زیاد است.

برای مهاجرت به کانادا، ۵ روش متداول وجود دارد که در این مطلب به بررسی مختصر آن می پردازیم :

۱-  اکسپرس انتری

۲-  برنامه انتخاب استانی

۳-  مهاجرت به کبک

۴-  تحصیل در کانادا

۵-  اخذ اقامت از طریق خویشاوندی

کانادا یکی از پیشرفته ترین سیستم های مهاجرت دنیا به نام اکسپرس انتری (Express Entry) است. این سیستم در سال ۲۰۱۵ توسط دولت کانادا برای پذیرش نیروی کار از سراسر دنیا است. در این سیستم افراد بر اساس ویژگی ها و مهارتهای خود تحت سیسستم امتیازدهی CRS امتیازدهی می شوند. وزارت مهاجرت کانادا حدودا هر دوهفته یکبار یک قرعه کشی ( واژه ای نادرست، زیرا پذیرش در این سیستم اصلا شانسی و تصادفی نیست) انجام می دهد و برای متقاضیان با بالاترین امتیاز ITA می فرستد. افرادی که ITA دریافت کردند تا ۶۰ روزفرصت دارند مراحل بعدی را برای دریافت اقامت دائم آغاز کنند.

اکسپرس انتری یکی از آسانترین و پر طرفدار ترین راه برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور است.

برنامه انتخاب استانی نیز تحت سیستم اکسپرس انتری اجرا میشود ولی با این حال، هر استان شرایط مهاجرتی خاص خود را دارد.

از میان استان های کانادا، استان کبک، برنامه ی مهاجرتی خود را جدا از سیستم اکسپرس انتری و سایر استان ها اجرا میکند.

تحصیل در کانادا، راه را برای دریافت اقامت پس از تحصیل بسیار آسان می کند به ویژه اگر بخواهید از طریق سیستم اکسپرس انتری نیز اقدام کنید زیرا دارا بودن مدرک تحصیلی کانادایی امتیاز قابل توجهی به امتیازات شما در CRS اضافه می کند.

هم چنین افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، میتوانند برخی از بستگان و خویشاوندان خود را برای اخذ اقامت دائم به کانادا دعوت و از آن ها حمایت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت  به کانادا، با مشاورین ما تماس بگیرید.