مهاجرت به کبک

کبک کانادا

مهاجرت به کبک

در حال حاضر، افراد زیادی متقاضی مهاجرت به کبک هستند. کانادا سیستم مهاجرتی به نام اکسپرس انتری اجرا می کند که در مقالات دیگر سایت مفصلا به توضیح آن پرداخته ایم. استان های کانادا نیز تحت همین سیستم نیروهای مورد نظر خود را پذیرش می کنند. از میان استان های کانادا، کبک برنامه مهاجرتی جدا از سایر برنامه ها را دارد که در این مقاله قصد داریم به معرفی و توضیح آن بپردازیم.

فرآیند مهاجرت به کبک شامل دو قسمت مجزا می باشد:

گزینش و پذیرش

 گزینش Sélection

 اداره مهاجرت کبک مدارک اراسل شده توسط متقاضیان را بررسی می کند و پس از قبولی گواهی CSQ  (Cetificat de Sélection du Québec) را صادر می کند.

 

پذیرش Admission
قبولی در مرحله گزینش به معنی اخذ اقامت نمی باشد و می بایست سایر مراحل که شامل انجام آزمایشات پزشکی و چک امنیتی است نیز توسط دولت فدرال انجام گیرد تا پس از آن ویزای کانادا برای شما صادر شود.

اطلاعات کلی در مورد کبک

کبک بزرگترین شهر شرقی کانادا با جمعیتی بالغ بر ۷۶۰۰۰۰۰ نفر می باشد. کبک یکی از قدیمی ترین شهر های کانادا پس از سه شهر سنت جان پرت رویال و تدوزاک است. است. کبک با وجود تاریخ ۴۰۰ ساله اش شهری است دیدنی و پر از فضاهای پر جنب و جوش.

زبان
فرانسوی زبان رسمی و اداری در ایالت کبک کانادا می باشد هر چه اغلب آنها به انگلیسی نیز مسلط می باشند با این حال نسبت به زبان فرانسوی تعصب خاصی دارند. مونترال دومین شهر بزرگ کانادا و دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در دنیا می باشد که در این استان قرار گرفته است.

مردم

خانواده های مهاجر بسیاری برای زندگی به کانادا می آیند به همین دلیل ساکنین کانادا مهاجرین را می پذیرند و با آنها سازگاری پیدا می کنند. احترام به آزادی و نظر مردم یک قانون اساسی در اجتماع کاناداست. قانون شماره ۱ در میان مردم کبک احترام گذاشتن به مردم و اموالشان است.

مذاهب

اکثریت مردم کبک (حدود ۸۰%) دارای آیین مسیحیت هستند که ۷۵% آنها را کاتولیک ها تشکیل میدهند. ۲/۳% از مردم کبک نیز مسلمان هستند.

گردشگری
کبک ایالتی است که دارای گونه های مختلفی از گیاهان و حیوانات می باشد و سالانه تعداد بی شماری گردشگر برای دیدن طبیعت زیبا و بکر کبک به این شهر می آیند.

آب و هوا

در استان کبک تغییرات آب و هوایی نسبت به هر منطقه متفاوت است. هوای این منطقه از دنیا در حدود ۵ تا ۶ ماه بسیار سرد است.
برف و باران در این منطقه فراوان است و ۱۶% آب شیرین جهان را به خود اختصاص داده و شهروندان بابت آب هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند. در استان کبک تابستان به معنای واقعی آن وجود دارد و تقریبا ۲ تا ۳ ماه از سال کاملا گرم و مرطوب است. بهار و پاییز در این منطقه وجود ندارد.

اقتصاد

اقتصاد در کبک یک اقتصاد مدرن صنعتی و باز است که باعث ایجاد تعادل تجاری مثبت می شود. پس از امضای توافق نامه تجارت بین آمریکا و کانادا در سال ۱۹۸۷،  صادرات کبک به ایالات متحده افزایش قابل توجهی داشته است. اقتصاد این استان نیز مانند دیگر کشورهای بزرگ صنعتی عمدتا بر پایه ی بخش خدمات وهم چنین تولید است. حدود ۸۵% از صادرات کانادا به مقصد آمریکا است. روابط اقتصادی میان فرانسه و کبک نیز حائز اهمیت است.

واحد پول
واحد پول این کشور دلار کانادا CAD است.

در صورتیکه پرونده شما و یا همسرتان برای زندگی کار در استان کبک مناسب باشد، و شما شرایط مورد نیاز را داشته باشید، می توانید برای اخذ ویزای اقامت اقدام کنید. معیار های مورد اهمیت توسط اداره مهاجرت استان کبک تعیین می شود.

برای واجد شرایط بودن مهاجرت از این طریق شما باید:
• قصد اقامت و کار در یکی از استان های ایالت کبک را داشته باشید.
• دارای مدرک تحصیلی مورد تایید و واجد شرایط نیاز استان کبک باشید. (در صورتی که رشته تحصیلی شما در یکی از رشته های مورد نیاز قراردارد شما میتوانید شرایط دیگر این نوع از مهاجرت را بررسی نمائید و در صورتیکه رشته شما جزء رشته های مورد نیاز نباشد درصورت به حد نصاب رسیدن امتیازات می توانید اقدام نمایید ولی پرونده شما در اولویت نخواهد بود.
• دارای سابقه کاری باشید که بتوانید در کبک وارد بازار کار شوید. (حداقل ۶ ماه)
• در صورتی که بیش از ۵ سال از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی گذشته باشد، داشتن یک سال سابقه کار مرتبط در پنج سال اخیر الزامی می باشد.
• دارای در صورتیکه نیاز به کسب امتیاز از بخش زبان دارید باید حداقل نمره B2 در یکی از آزمون های معتبر زبان فرانسوی داشته باشید.
• توانایی شما جهت ترکیب با جامعه کبک از جهت اجتماعی و مالی به نحوی که بتوانید در رشته مورد نظر کار کنید وجود داشته باشد.

نکته: دانش زبان فرانسه در این روش بسیار با اهمیت است. زبان فرانسه مجرای اصلی مراودات و ارتباطات مورد نیاز در جامعه کبک است. همچنین این زبان نشانه تعلق به این جامعه و فرهنگ خاص می باشد. دولت کبک به منظور تسهیل یادگیری این زبان در بین مهاجرین و برای گذراندن دوره های آموزش زبان فرانسه، هم در داخل وهم در خارج کبک امکاناتی را فراهم نموده است.

برای کسب امتیاز در این بخش، متقاضی باید در یکی از رشته هایی که نیازمندی های بازار کار کبک را دارند تحصیل کرده باشد.

گروهرشته های ۱۲ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۴ امتیازی برای همسر
گروه B رشته های ۹ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۳ امتیازی برای همراه

گروه C رشته های ۶ امنتیازی برای متقاضی اصلی و ۲ امتیازی برای همسر

گروه D رشته های ۲ امنتیازی برای متقاضی اصلی و ۱ امتیازی بای همسر

گروه E,F,G رشته های ۰ امنتیازی برای متقاضی اصلی و ۰ امتیازی برای همسر

لطفا دقت فرمایید که نوع ترجمه و تایید مدارک برای اداره مهاجرت کبک بسیار مهم بوده و این موضوع بسیار بسیار حساس است. پیش از گرفتن تاییدات مدارک حتما با مشاور خود در مورد نحوه اخذ تاییدات مشورت نمایید.

مدارک خانوادگی (مشترک بین متقاضی اصلی همسر و فرزندان)

 1. کپی صفحه اول پاسپورت
 2. شناسنامه
 3. سند ازدواج/طلاق
 4. عکس ۱ قطعه (۴٫۵*۳٫۵) (از چانه تا بالای مو بایستی بین ۳ تا سانت باشد) عکس باید در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.
 5. کد پستی، آدرس و تلفن محل های زندگی در ۱۰ سال گذشته
 6. در صورت داشتن فامیل درجه یک در کبک اسکن پشت و روی کارت پی آر و کارت مدیکال و شناسنامه فامیل متقاضی
 7. در صورت داشتن پیشنهاد شغلی معتبر مدارک لازم را از مشاورین موسسه حقوقی و بین المللی پارسا بپرسید.
 8. اگر اقامت قبلی در کبک داشته اید با مشاور خود مطرح فرمایید.

مدارک تحصیلی (مشترک بین متقاضی اصلی همسر و فرزندان بالای ۱۸ سال)

 1. مدارک دانشگاهی و ریز نمرات آنها
 2. مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 3. مدرک دیپلم
 4. مدارک نشان دهنده دانستنی های شما در زبانهای مهاجرتی (فرانسه – انگلیسی) طبق نظر مشاور

هزینه های اداره مهاجرت کبک:

۷۷۹ دلار هزینه قانونی شروع پروسه کبک برای فرد اصلی پرونده

۱۶۷ دلار هزینه قانونی شروع پروسه کبک برای همسر

۱۶۷ دلار هزینه قانونی شروع پروسه کبک برای هر یک از فرزندان