مهندسی شیمی در کانادا

مهندسی شیمی در کانادا

بخش قابل توجهی از مهاجران کانادا مهندسان هستند. این افراد با چند سال سابقه کار مهندسی وارد کانادا می شوند و اکثرا امیدوارند که در زمینه های کاری – تحصیلی خود ادامه فعالیت دهند.

بیشتر فعالیت های مهندسی نیازمند آن است که فرد، ابتدا مجوزی تحت عنوان Professional Engineer دریافت کرده باشد.

مورد مهمی که مهندسین مهاجر با آن مواجه می شوند، مساله سابقه کار است. دانشجویان رشته مهندسی کانادا از این حیث به مشکل نمی خورند. چرا بعد از فارغ التحصیلی به عنوان یک مهندس تحت آموزش Engineer in Training در یک شرکت مهندسی استخدام و تحت نظارت یک مهندس حرفه ای P. Eng فعالیت می کنند. بعد از گذشت ۴ سال، تقاضای عضویت می دهند و با قبول شدن در امتحان ورودی مدرک خود را دریافت می کنند و می توانند از آن به بعد در زمینه مهندسی به عنوان یک مهندس حرفه ای فعال باشند.

که در ادامه به شرایط تحصیل در مهندسی شیمی در کانادا خواهیم پرداخت.

در خصوص مهندسان مهاجر، مشکل بزرگ این است که سابقه کار آنها را قبول نمی کنند (چون خارج از کانادا بوده است) و از طرف دیگر به سختی می توانند به عنوان Engineer in Training کار گیر بیاورند چراکه بیشتر شرکت ها این دسته از مهندسان مورد نیاز خود را مستقیما از دانشگاه ها جذب می کنند نه از بازار کار عادی. این بخش، متاسفانه مهندسان مهاجر را با مشکلی جدی مواجه می کند.

به همین دلیل ما ابتدا تحصیل و سپس کار در کانادا را پیشنهاد می کنیم.

و اما تحصیل در رشته ی مهندسی شیمی در کانادا

مهندسی شیمی  شاخه ای از علوم مهندسی است که علوم فیزیک و شیمی، و در بعضی گرایش ها علوم زیستی (میکروبیولوژی و بیوشیمی) را همراه با ریاضیات کاربردی و اقتصاد به کار می گیرد تا  از آنها به منظور بهره برداری، تولید، تبدیل و انتقال صحیح  مواد شیمیایی، مواد و انرژی استفاده کند

یک مهندس شیمی فرآیندهایی در مقیاسهای بزرگ طراحی می کند که در آن مواد شیمایی، مواد خام، سلول های زنده، میکروارگانیسم ها و انرژی به محصولات نهایی مفید تبدیل می شود.

فهرست انجمن های مهندسین حرفه ای استان های کانادا

تقریبا تمام دانشگاه های کانادا دارای دانشکده مهندسی، رشته ی مهندسی شیمی را نیز در خود دارند.

پذیرش در دوره های لیسانس این رشته نیازمند اتمام مقطع متوسطه با حداقل معدل بین ۷۵ تا ۸۰٪ و گذراندن پیش نیازهای درسی انگلیسی، پیش حسابان، ریاضی، فیزیک و شیمی است. پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی نیاز به مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط (به طور مثال شیمی، مهندسی شیمی و ..) با حداقل معدل B+ دارد.

دراینجا به تعدادی از دانشگاهای برتر در کانادا که شهریه کمتری نسبت به سایر دانشگاه ها دارند اشاره میکنیم.

دانشگاه اوتاوا

دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه بریتیش کلمبیا

و دانشگاه کلگری

با تحصیل در این دانشگاه که دارای DLI Number هستند، میتوانید از مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تا ۳ سال  استفاده کنید و با کار کردن در شرکت های مهندسی به کسب تجربه کاری بپردازید و مسیر اخذ اقامت دائم خود را آغاز کنید.

اگر در رشته مهندسی شیمی تحصیل کرده اید یا قصد دارید تحصیل کنید، با موسسه حقوقی و بین المللی پارسا تماس بگیرید.