مهندسی عمران در کانادا

درباره ی رشته ی مهندسی عمران در کانادا

مهندسی عمران در کانادا یکی از شاخه های مهندسی است که با طراحی، ساخت و نگهداری سازه های طبیعی و مصنوعی همانند ساخت های شهری و صنعتی سر و کار دارد.

این رشته بعد از مهندسی جنگ قدیمی ترین رشته در نظام مهندسی محسوب می شود و در همه ی جوامع به چشم می خورد. مهندسی عمران دانش ریاضیات، فیزیک، مدیریت پروژه، معماری و طراحی را با همدیگر ادغام می کند.

دانشجویان می توانند در گرایش های مختلفی از این رشته تخصص یابند و به این علت داشتن مدرک مهندسی عمران فقط به عنوان یک شغل به حساب نمی آید.

گرایش های رشته ی مهندسی عمران

– مهندسی ساختمان

– مهندسی زلزله

–محیط زیست

– مهندسی ژئوتکنیک

– مهندسی منابع آب

– مهندسی سازه

* برای تحصیل در رشته ی عمران در کانادا علاوه بر مدارک تحصیلی، داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی هم برای تحصیل در دانشگاه مورد نیاز است. حد نصاب نمره ی زبان برای پذیرش در دانشگاه معمولا آیلتس با نمره ی بالاتر از ۶٫۵ می باشد.

دانشگاه های برتر کانادا در رشته مهندسی عمران

  1. دانشگاه تورنتو
  2. دانشگاه بریتیش کلمبیا
  3. دانشگاه مک گیل
  4. دانشگاه مک مستر
  5. دانشگاه مونترال کانادا
  6. دانشگاه آلبرتا

مسیر شغلی مهندسی عمران در کانادا

کد شغلی این رشته در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) 2131 است.

مهندس عمران پس از فارغ التحصیلی با عنوان مهندس جونیور (تازه وارد) شروع به کار کرده و تحت نظارت یک مربی آموزش می بیند. سپس برای پیشرفت شغلی باید مجوز مهندس حرفه ای (PE) را کسب کند، زیرا فقط مهندسان حرفه ای می توانند مسئولیت پروژه های عمومی را بپذیرند.

نیروی کار ماهر یکی از روش هایی است که افراد بر اساس توانایی هایشان جهت مهاجرت به کانادا ارزیابی می شوند و با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری برای مهاجرت اقدام می کنند. هر یک از استان ها برنامه های خاص خود را برای جذب نیروی متخصص دارند.

بازار کار رشته ی عمران در کانادا

کانادا که کشوری با یک اقتصاد رو به رشد است بازارکار خوبی برای مهندسین عمران دارد. به خصوص اینکه این رشته به دلایل زیاد از جمله توسعه ی پروژه ها در سطح کشور، بازنشسته شدن سریع مهندسان این رشته نسبت به سایر رشته ها و … با کمبود نیروی انسانی مواجه است. مهندسان عمران از کشورهای خارج از کانادا می توانند به راحتی با کار در کشور کانادا، با کسب اقامت دائم از آنجا حقوق های بالایی از کارفرمایان دریافت کنند. طبق اخرین اخبار نیز اخیرا گزارشی در مورد نیاز شدید کانادا به مهندسان عمران منتشر شده است.

فرصت های شغلی مهندسی عمران در کانادا

مهندسان عمران معمولا توسط سازمان های ساختمان سازی و صنایع مرتبط استخدام می شوند. انواعی از این سازمان ها به شرح زیر هستند:

  • دپارتمان های شهرداری، استانی/ ایالتی و دولت فدرال
  • شرکت های مشاوره ی مهندسی
  • پیمانکاران ساختمانی
  • شرکت های ساخت و ساز

درآمد رشته ی عمران در کانادا

حقوق یک مهندس عمران در کانادا به طور میانگین ۶۸,۲۵۰ دلار در سال است. مهندسان بدون تجربه درآمدی حدود ۳۶۰۰۰ دلار در سال و مهندسان مجرب درآمد سالیانه تا حدود ۱۱۶۰۰۰ دلار نیز خواهند داشت.

برای تحصیل در مقاطع مختلف رشته مهندسی عمران در کانادا یا مهاجرت کاری از طریق این رشته، یا موسسه حقوقی و بین المللی پارسا تماس بگیرید.